Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leden 2018 u Štaflíka a Špagetky

Nový rok jsme přivítali ohňostrojem, i když jen na papíře. Rozfoukávání barevných skvrn nás ale tolik bavilo, že jsme si ho užívali téměř do půlky ledna. Leden nám přinesl také nové Montessori aktivity, třeba vyrábění bambulek z vlněné příze, leštění zrcadla nebo mletí pomocí ručního mlýnku na pepř.  K našim nejoblíbenějším činnostem však patří mazání piškotů čokoládovým krémem a loupání a krájení okurky. Je vám asi jasné, proč…

Úžasná věc je stará váha, kovová s dvěma mističkami a zobáčkem. Na půdě ji objevili rodiče naší kamarádky Aničky. Dostali jsme k ní i krabičku se závažími. Zjistili jsme, co je rovnováha a taky, co znamená úsloví, že „méně je někdy více“. Věděli jste, že tři malá závaží mohou být lehčí než jedno velké?

V lednu jsme také dělali pokusy s ledem a se sněhem. Jenže sněhu bylo stále málo, tak jsme si vyrobili z pěny na holení a kukuřičného škrobu umělý. Když pak konečně napadl ten skutečný, porovnávali jsme rozdíly a shody. Nejpodstatnější je asi to, že umělý sníh nestudil a neroztál. Zatímco z opravdového sněhu zbyly za pár hodin jen malé loužičky, ten náš tam nejspíš ještě je. Schválně se na chvilku zastavte u našeho pískoviště a přesvědčte se sami.

Leden byl také měsíc kulturních zážitků. Do školky za námi přijelo divadlo a zhlédli jsme příběh o tom, jak si myšky stavěly dům a kdo jim při tom pomáhal. Už víme, co dělá tesař, truhlář, zedník nebo sklenář… a dokonce jsme si při tom i zatancovali.

Ani po Vánocích nezapomínáme na krmení zvířátek. Věšíme na větve naší jabloně lojové koule pro ptáčky a zvládli jsme i jednu výpravu do zimního lesa.

Významnou událostí byly také volby prezidenta. Protože nás to (tedy hlavně ty, co už jdou příští rok do školy) moc zajímalo, zkusili jsme si takové volby uspořádat i ve třídě. Jak dopadly? Na to se podívejte do fotogalerie.

Příjemný zbytek zimy přejí všichni z Montessori třídy.