Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říjen 2017 u Štaflíka a Špagetky

Říjen byl měsícem velkých výprav. Vyrazili jsme totiž do Bělského lesa, a to hned dvakrát. Podzimní les nás doslova nadchl! Stavěli jsme domečky pro skřítky a víly nebo zkoumali trnitá zákoutí a křoviny. Potkali jsme houbaře a seznámili se s tajemstvím jeho proutěného košíku. Pozorovali jsme pavouky, brouky a žabky. Poslouchali jsme zpěv ptáků a další zvuky přírody. Les nám připravil i velké množství nejrůznějších pokladů: houby, lopuchové listy, šišky i se semínky a dokonce jsme našli i pár posledních ostružin, o které jsme se kamarádsky podělili. Ostatní poklady jsme si odnesli s sebou do školky - do našeho pozorovacího koutku.  

Podzim přišel také na školní zahradu. V těch několika slunečných a teplých dnech babího léta, jsme si ještě užili skluzavek, průlezek, písku a zlatého listí. Povídali jsme si také o darech zahrady. Vlastně ani nepovídali, spíš jsme si všechno pořádně prohlédli, očichali a ochutnali! Teď už si česnek s cibulí nespleteme ani poslepu! Zjistili jsme, že z přírodnin se dá i tvořit. Obtiskovali jsme půlky jablíček a hrušek, kreslili a vyráběli drobné knížky o zelenině a modelovali mrkve.  

Při poslechu příběhu „O poslední vlaštovce“ jsme si uvědomili, že blížící se zima dělá starosti i ptáčkům. Někteří to vyřešili mazaně, prostě zamávali křídly a odletěli do teplých krajin. Ale těm, co tu s námi zůstali, nebude v zimě hej. Proto jsme se rozhodli schovat něco z těch prima zahradních darů také pro ně. Vysypali jsme semínka z makovic a vyloupali ze slunečnice. Až napadne sníh, nasypeme to sýkorkám, vrabcům a dalším ptáčkům do krmítka.

A abychom nezapomněli! Také pro Vás, milí rodiče, babičky, dědečci a sourozenci, chystáme nějakou dobrotu. Nechte se překvapit a těšte se na listopad.

Zdraví všichni z Montessori třídy.