Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zájmový kroužek "Pokusy a rošťárny"

V kroužku Pokusy a rošťárny se každé pondělí schází osm předškoláků ze třídy Krteček, Rákosníček a Štaflík a Špagetka. Společně bádáme, zkoumáme a občas děláme i rošťárny a kouzla.

Jako správní vědci nejprve stanovujeme hypotézy, což zní velmi odborně, ale my si prostě tipneme, co se asi stane, když… Že si neumíte představit, jak to vypadá? Tak třeba koncem října přinesly naše paní učitelky nafouknutý balónek a špendlík. No, co myslíte? Praskne? Praskl, ale my jsme během hodiny dokázali zařídit, aby balónek nepraskl nejen při propíchnutí špendlíkem, ale dokonce ani nad hořící svíčkou. Zázrak? Kdepak – prostě fyzika!

Neméně oblíbeným oborem je chemie, i když my jí spíš říkáme „míchej, míchej, všechno smíchej“. Smíchali jsme například kukuřičný škrob a vodu a vznikla nám domácí modelína. Z kukuřičného škrobu a pěny na holení zase vytvoříte umělý sníh. A jestli se nebojíte, smíchejte sodu s octem! Bylo z toho úplné Hrnečku vař.

Někdy si také hrajeme – třeba na kouzelníky, když jsme se učili trik s provázkem, nebo na námořníky a jejich tajné písmo. Věřili byste, že když při psaní použijete místo inkoustu citronovou šťávu, můžete si předávat tajné vzkazy? Víte, jak takovou zprávu rozšifrovat? My už ano.

Vyzkoušeli jsme si ještě některé další pokusy. Ne všechno si pamatujeme, ale to vůbec nevadí, máme totiž svoje badatelské deníky, kam si každý experiment zapisujeme. Kdybyste potřebovali něco smíchat, zašifrovat nebo nechat vybouchnout, obraťte se na nás.

Zdraví vědci a vědkyně z Pokusů a rošťáren.